Prenses Prensi Seviyor

1997 BU Yayınevi Çocuk Edebiyatı Öykü Yarışması’nda Birincilik ödülü alan bu kitapta, öykü Karadeniz’in güzellikleriyle bilinen bir kıyı kasabasında geçmektedir.

Tuğçe, ailenin biricik sevgili kızıdır. Annesi, babası kendisini “Prensesim” diye çağırmaktadır. Fakat bir gün Tuğçe’nin düşüncesine göre kötü bir olay olur; annesi bir bebek beklemektedir. Üstelik gelecek bebek erkektir. Aile, yıllarca erkek bebek özlemi yaşamıştır. Tuğçe, doğacak bebeğin, tahtını sallayacağını düşünür. Bir söylenceye göre, gökkuşağının altından geçen cinsiyet değiştirmektedir. Bunu kafasına takan küçük kız, yağmurlu bir günün sonunda güneş açınca oluşan gökkuşağını görür ve çok sevinir.

ÖZELLİKLER
Kitap Adı: Prenses Prensi Seviyor
Yaş Grubu: 8 Yaş ve üstü
Yazan: Semiha Türkyılmaz
Kapak ve İç Resimler: Nazan Erkmen
Sayfa Sayısı: 48
ISBN: 978-975-6022-51-1

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.