Hoş Bulduk Viyana Hoş Bulduk Prag

BU Yayınevi 1999 Gençlik Edebiyatı Roman Yarışması’nda övgüye değer eser seçilen ödüllü bu kitapta lise öğrencisi Dilek, yarıyıl tatilinde öğretmen olan teyzesinin kızı Safiye’yle İstanbul’dan Viyana ve Prag’a uzanan bir geziye çıkar. Safiye’nin kardeşi Tuğrul Viyana’da üniversitede okumaktadır. Ablası ve Dilek’i Viyana’ya davet eder.

Dilek gezi boyunca gördüğü yerleri, karşılaştığı ilginç olayları ve kişileri anlatır bize. Öte yandan yeni yetmeliğe geçiş sürecinin çalkantılarıyla boğuşmaktadır. Anne ve babasıyla sorunları vardır. Zaman zaman belleğinde canlanan acı anılar keyfini kaçırmaktadır.

ÖZELLİKLER
Kitap Adı: Hoş Bulduk Viyana Hoş Bulduk Prag
Yaş Grubu: 12 Yaş ve üstü (Gençlik)
Yazan: Tülin Tankut
Kapak: Aşkın Güngör
Sayfa Sayısı: 206
ISBN: 978-605-5496-79-1

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.