Yalnızlık

BU Yayınevi 1999 Gençlik Edebiyatı Roman Yarışması üçüncülük ödüllü.

Yalnızlık, on altı yaşında, lise ikinci sınıfa giden bir kızın tuttuğu günlükten oluşmaktadır. Babasının görevi gereği şehir şehir gezmek zorunda kalan roman kahramanı, babasının en son tayin olduğu şehre ve okula uyum sağlayamadığından, büyük şehirdeki okullardan birine gelmek zorunda kalmıştır.

Aile içinde ve okulda yaşadıkları, yalnızlık dolu günlere dönüşmektedir. Okuldan gittikçe uzaklaşır, soğur ve yalnızlığını daha derin duymaya başlar. Özellikle geçmiş yıllardaki arkadaşlarını, evini, odasını, annesiyle babasını özlemektedir.

ÖZELLİKLER
Kitap Adı: Yalnızlık
Yaş Grubu: 12 Yaş ve üstü (Gençlik)
Yazan: Halide Eşber
Kapak: Aşkın Güngör
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 978-605-5496-81-4

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.