Okuryatar Sitesinde Leylaklı Evin Guguk Kuşu

Yazarlarımızdan Necla Çandağ’ın Leylaklı Evin Guguk Kuşu adlı eseri okuryatar.com sitesinde Deniz Yılankaya tarafından tanıtıldı. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili yazıyı okuyabileceğiniz gibi, metni aşağıda da görebilirsiniz.

SİTE BAĞLANTISI

Leylaklı Evin Guguk Kuşu / Deniz Yılankaya

Bursa’da yaşayan, yazar Neclâ Çandağ’ın 12 yaş ve üstü çocuklar için hazırladığı, ilkgençlik romanı okuyucu ile buluştu.

Romanın ana kahramanı, Bursa’nın da simgesi hâline gelen Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu. Antika saatçi Karanfil Usta, arkeoloji öğrencisi Mehmet İzzettin, tiyatro sevdalısı Pınar ise yan karakterler olarak karşımıza çıkıyor.

Ustanın çocukluğunda evler bahçelerindeki ağaç ve çiçeklerle tanınırdı: Manolyalı bahçe, erguvanlı ev, ıhlamurlu sokağın büyük evi, leylaklı evin guguk kuşu… Her evin bir öyküsü vardı.”

Geçmişe yolculuk her sayfa. Yazar ile Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikleri arasında yaptığım yolculuk, beni çocukluğuma, çocukluğumun büyülü Bursa’sına götürdü. Yazarın şiirsel anlatımı ve olağanüstü betimlemeleri bunda büyük rol oynadı.

Kitaplarında dostluğu, sevgiyi, paylaşmayı anlatan yazar ile hem Bursa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini geziyor hem de Amerika’dan Bursa’ya, oradan da Milet Antik Tiyatrosu’na uzanan yolculukta Pınar’a eşlik ediyoruz.

Öğrencilik yıllarında, ailesi karşı çıktığı için tiyatro oyunculuğunu bırakan Karanfil Usta, torunu Pınar ile bu coşku ve mutluluğu tadar.

Romanın ilerleyen bölümlerinde, tiyatro sevdalısı Pınar’ı, filozof Milet’li Tales de düşlerinde ziyaret eder.

“Bir insan kendini tanır, yeteneklerini bilirse başarı onundur. Sen tiyatro sanatçısısın. Provalarla çalışıyor, başarıya ulaşıyorsun. Bak Pınar, hayatın provası yoktur. Hayatın geri dönüşü de yoktur. Kendini iyi tanı ki, başarıların devamlı olsun…”

Pınar ile tarihin ilk bilginlerinden, matematikçi ve filozof Tales, düşler evreninde gezinirlerken,  Tales’in verdiği öğütler hem Pınar’ı hem bizi aydınlatır. Ve devam eder ünlü filozof:

“Bu dünyada anlatılması gereken tek şey vardır: O da içimizdeki bir türlü sona ermez iyiyle, kötünün yarışıdır.”

Tiyatro, yaşamın sahneye yansımasıdır. Bize kendimizi anlatan, farkındalığımızı artıran bir sanat dalıdır. Son zamanlarda, tiyatroya verilen önemin azaldığını görüp üzülüyorum. Sinemaya ayırdığımız zamanı tiyatrodan esirger olduk. Bu roman, çocuklara tiyatro sevgisini aşılarken, ebeveynlere de iyiden iyiye unutmaya başladıkları bu yaşam aynasını hatırlatıyor.

Yazar, her kitabına öyküyü destekleyen şiirler de ekleyerek çocuklara şiiri sevdirmeyi hedefler. Yazarın Mavi Umut Gölü adlı bir şiir kitabı da bulunmaktadır.

Son zamanlarda, “çocuk edebiyatına” önem verilmesi ve yeni kitaplar kazandırılması çok sevindirici. Neclâ Çandağ, gerek konuları gerekse farklı anlatımıyla ön plana çıkan yazarlarımızdan. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan yazar, deneyimlerini ve birikimlerini çocuklarla paylaşıyor. Akıcı diliyle çocukları kendi dünyasına alan yazar, bize de unuttuğumuz değerleri, sevgiyi ve arkadaşlığı hatırlatıyor.

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.