Gülen Oğlan / Ekrem Güneş

Öğretmenlerimiz daha baştan kafayı takmıştı bana. Şamatasız, gürültüsüz, kendi hâlinde birine takılır mıydı hiç? Onca yaramaz, onca hayta vardı sınıfta. Takacaklarsa onlara taksalardı ya. Ağız birliği etmişlerdi sanki. Daha sınıfa girerken gözleri bende olurdu. Sınıfa “günaydın” demeden beni azarlarlardı “sırıtma” diye, “yılışma” diye, “gülme” diye.

Onlar öyle yaptıkça nasıl davranacağımı, sınıfın bakışlarını üstümden nasıl uzaklaştıracağımı şaşırırdım. Oysa sırıtmazdım. Sırıtkan öğrencilerden değildim. Duruşum öyleydi. Hep gülüyormuş gibi durur, gülüyormuş gibi bakardım. Dudaklarım birbirine kavuşmazdı. Ağzımı kapamak isterdim, kapanmazdı. Kapasam da uzun sürmezdi bu. Ağzını büze büze sürekli duramazdı ki insan. Dursa daha gülünç, daha güldürücü olurdu. Çok denemiştim bunu.

 
 
 
ÖZELLİKLER
Kitap Adı: Gülen Oğlan
Yaş Grubu: 10 Yaş ve Üstü
Yazan: Ekrem Güneş
Kapak ve İç resimler: Semra Can
Sayfa Sayısı: 96
ISBN: 978-605-356-049-4

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.