NERMİN ŞENOL KALYONCU

nerminskNermin Şenol Kalyoncu, Elazığ doğumlu. İzmir Torbalı Gazi İlköğretim Okulu’ndan  ve Torbalı Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni bitirdi ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde Biyokimya Anabilimdalı’nda doktorasını tamamladı. Özel sektörlerde veteriner hekim olarak çalıştı. 1996’da sınıf öğretmenliği yapmaya başladı ve halen devam ediyor. Öğrencilerine anlattığı hikâyeleri öyküleştiriyor.

Yayınlanmış on iki çocuk kitabı var. İki öyküsüyle yarışmalarda derece aldı. 2002 BU Yayınevi Öykü Yarışması’nda Salkımsöğütteki Orkestra adlı öyküsü Jüri Teşvik Ödülü kazandı. 2006 yılında Onur Güvener adına düzenlenen öykü yarışmasında da Mutluluğun Resmi adlı öyküsüyle birincilik ödülüne değer bulundu.

Çocuklarla Yazma Atölyeleri yaptı ve sınıf günlüklerini öğrencileriyle birlikte yazdı. 2003 yılından bu yana, her yıl, çocukların yazılarından derlenmiş kitapları yayınlanıyor. Ankara Üniversitesi’nin ve Sabancı Üniversitesi’nin sempozyumlarında bu atölye çalışmalarının sunumlarını yaptı.

Yayınevimizdeki Eserleri

Share

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.