ADNAN ÇAKMAKÇIOĞLU

1922’de Rize’nin Pazar ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Matematik-Astronomi bölümünü bitirdi. 1954 yılında Amerika’da Amme İdaresi konulu kurslara katıldı. Yine bu ülkede “Çocuklar İçin Yazmak” üzerine düzenlenen çalışmalarda bulundu. 1964 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Basılı Eğitim Malzemeleri Hazırlama Merkezi Müdürü ve Başeditörü oldu. 1974’te Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde öğretim görevlisi iken emekli oldu.

Basılı eserleri arasında şiir kitapları, romanlar, matematik kitapları ve Ankara Radyosu’nda oynanan pek çok radyofonik çocuk oyunu vardır.

1974 yılında Hürriyet gazetesinin açtığı “Kıbrıs Destanı” yarışmasında birincilik aldı. 1979 Dünya Çocuk Yılı’nda TRT’nin Çocuk Şarkıları Sözü Yarışması’nda “Bir Dünya Bırakın” adlı şiiri ile birinci oldu. Çocuklar ve gençler için pek çok öykü ve romanı bulunan yazar, 1998 yılında aramızdan ayrıldı.

Yayınevimizdeki Eserleri
Share

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.