Enerji İmparatorluğu Hürriyet Ege’de

İzmirli yönetmenden enerjik çocuk kitabı

İzmirli yönetmenden enerjik çocuk kitabı

BAŞARILI kısa film ve belgesellere imza atan İzmirli yönetmen Raşel Meseri, şimdi de kaleme aldığı “Enerji İmparatorluğu / Can’lı ve Işıl’tılı Maceralar” adlı çocuk kitabıyla enerji verimliliğine dikkat çekti.

BU Yayınevi’nden çıkan 104 sayfalık eseri Hilal Üstgül resimledi. Çocuklarda enerji verimliliği ve doğa farkındalığı yaratmayı amaçlayan kitapta dünyanın hiç olmadığı kadar karanlık olduğu, baskıcı, adaletsiz ve acımasız bir yönetimin hüküm sürdüğü anlatılırken, Enerji İmparatorluğu’ndaki enerji muhafızları üç dakika fazla televizyon izleyenleri bile acımasızca cezalandırıyor. Akıl ve cesaretleriyle enerji muhafızlarının yardımcıları ‘Proton Dede’, akıllı ama üşengeç köpek ‘Joker’, papyonlu papağan ‘Papya’, hamile kedi ‘Kiki’, onu deliler gibi seven ‘Duba’ ve dünyaya gelmesi beklenen çocukları ‘Böcek’ de çocukların hayal dünyalarında unutulmaz imgeler olmaya aday.
ORİJİNAL BAĞLANTI: BURAYA TIKLAYIN

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.