ESRA AVGÖREN

esraavgEsra Avgören, 19.08.1977 tarihinde Artvin’de doğdu. İlköğretimini “Barbaros İlköğretim Okulu”  orta öğretimini “Mustafa Kemal Lisesi” olmak üzere Ankara’da tamamladı. Daha sonra İstanbul’da 1990 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.  Liseyi “Fatih Kız Lisesi” de okuduktan sonra. 1995 yılında İST. ÜNİ. EDEB. FAK. Belge Bilgi Yönetimi bölümüne girdi. Bu bölümde “Çocuk edebiyatı ve Yayıncılık” gibi dersler aldı, devamında çocuk edebiyatı alanında yazmaya başladı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra özel sağlık kurumlarında Halkla ilişkiler ve İnsan Kaynaklarında çalıştı. 2003 yılında ilk kitabı yayınlandıktan kısa bir süre sonra diğer işini bıraktı ve sadece edebiyatla ile ilgilendi.

BU Yayınevi’nin 2003 Çocuk Edebiyatı Fantastik Öykü Yarışması’nda “Tarihte Olmayan Uygarlık” adlı eseriyle 3.’lük ödülüne değer bulundu ve yayınlanan ilk eseri oldu.

Yine Bu Yayınevi’nin düzenlemiş olduğu Dedektiflik Romanı Yarışması’nda “Anahtar” adlı eseri ikincilik ödülü aldı.

2005 yılında Bilgi Üniv. ,  2006 yılında Sender ve Senaryo Stüdyosu’ndan, 2008 yılında da çeşitli senaristlerden özel dersler aldı. Kitap çalışmalarının yanı sıra çizgi film senaryoları da yazmaya başladı.

2009 yılında “Âlim Dedenin Bilim Evi” isimli çizgi filmi TRT çocuk için yazdı. Yine TRT çocuk için 2010 yılında “Ramazan Davulcusu ve Köpeği’ni” hazırladı. ( Şu an yakında yayına girecek olan BULMACA KULESİNİ’N senaryosunu yazıyor.)

Çeşitli kurumlarda “Çocuk Edebiyatı” , “Yazarlık” , “Medya Eleştirmenliği” gibi atölyeler veriyor.

Esra Avgören halen İstanbul’da yaşıyor. Evli, Alya ve Berahan adında ikiz çocukları var.

Yayınevimizdeki Eserleri

Share

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.