Roman Kahramanları Dergisinde Tülin Tankut Yazısı

Roman Kahramanları dergisinin Temmuz/ Eylül 2013 sayısında, editörlüğünü Mavisel Yener’in yaptığı bölümde “Çocuk Edebiyatında Din Olgusu” başlıklı dosyalar yer alıyor.

Mavisel Yener’in “Giriş” yazısı sonrasında yer alan dosyalar şöyle:

  • Çocuk Edebiyatında Dinsel Figürlerin Toplumsal Cinsiyet Açısından Önemi (Tülin Tankut)
  • Çocuk Edebiyatı ve Metafizik Deneyim: Dağlarca’nın Çocuk ve Allah Örneği ( Doç. Dr. Vefa Taşdelen)
  • İnanç ve Değerler Sistemi  Aklın Sinemasından Hoşlanmaz ( Yunus Bekir Yurdakul)
  • Gelecek Oryantasyonu: Gerçekliğin Toplumsal İnşası ve Ömer Seyfettin ( Dr. Nilay Yılmaz)
  • “Baca Temizleyicisi” Şiirindeki Dindar Çocuklar ( Yrd. Doç. Dr. Özlem Özen)
  • Çocuklarla Ölümü Konuşurken ( Ayfer Gürdal Ünal)

Yazarımız Tülin Tankut‘un yazısını okuyabilmek için üstte yer alan bağlantıyı kullanabileceğiniz gibi BURAYA da tıklayabilirsiniz.

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.