FİLİZ TOSYALI

1951 yılında şair bir babanın ve memur bir annenin kızı olarak Çanakkale’de doğan Filiz Tosyalı, Çanakkale Cumhuriyet İlkokulu’ndan sonra Merkez Ortaokulu’na ve onun devamı olan liseye gitti. Annesinin tayini üzerine geldiği İstanbul’da Aksaray İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ne devam etti. Akademinin ikinci yılında tanıştığı hukuk öğrencisi  Hamit Tosyalı’yla 1977 yılında evlendi. Birçok firmada yönetici olarak çalıştıktan sonra, 1998 yılında muhasebe müdürü olarak emekli oldu.

Emekliliğinden sonra yazmaya başlayan Tosyalı, çocuk kitaplarıyla tanındı. Yayınevimizin gelenekselleşen roman yarışmalarından birinde Kırmızı Motosiklet adlı gençlik romanıyla ödül aldı. Mesajımı Bekle adlı eseri BU Yayınevi 2000 yılı Gençlik Romanı Yarışması’nda Övgüye Değer Roman Ödülü’ne değer bulundu. Sevmeyi Öğrenirken, Sevgiyle Yaşarken, Yaşamayı Öğrenirken, Tomurcuklara Esme Rüzgâr, Gün 25 Saat, Kırmızı Motosiklet 2, Dost Kuzenler adındaki kitaplarıyla gençler için yazmayı seçti.

Milliyet’te köşe yazarlığı da yapan Tosyalı, Doğa Tarihi öyküleriyle çok sayıda konferans verdi. Su Kabağı, Ekolojik Öyküler radyo programlarını çocuklarla birlikte hazırlayıp sunan yazar, Özev  Vakfı ve İstanbul İletişim Fakültesinden ödül aldı.

İki çocuk annesi olan Filiz Tosyalı, avukat eşi Hamit Tosyalı’yla birlikte İstanbul’da yaşamaktadır.

Yayınevimizdeki Eserleri

Share

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.