BOYSIE ADADA BÜYÜRKEN / JENNIE N. WHEATLEY

boysie1Virgin Adaları hikâyeleri hazinesi…

Karayipler’in doğu tarafındaki Virgin Adaları ndan Tortola’da yaşamış Boysie adlı bir erkek çocuğun başından geçenleri ve onun dedesinden dinlediği hikâyeleri okuyacağız. Boysie ortaokul çağma gelmiştir; çevresine ve ailesinin geçmişine dair her şeye meraklıdır. Bu merakına haşarılığa varan afacanlığı da eklenince başına dertler açması kaçınılmaz olur. Okulunu sevmesine rağmen adalarının o şahane denizinde yüzmek, plajda bitkin düşünceye kadar oynamak kimi zaman ona daha çekici gelmektedir. Eğlence ve düğünlerde, bir an önce ergenleşeyim düşüncesiyle iyice coşmaktadır. Bu yüzden de kendi başına olduğu kadar ailesinin de başına türlü dertler açmaktadır.

Joe Joe Dede’nin anlattığı yaşanmış hikâyelerden ise Doğu Karayipler kültürü hakkında bilgi edineceğiz, hem de zengin ayrıntılarıyla… Eski deniz maceralarıyla Karaipler bütün dünya çocuklarının ilgisini çekmiştir; gizemli folkloru, muhteşem doğası, bir de korsanları. Boysie Adada Büyürken, bize bu egzotik dünyayı birinci ağızdan, eğlendirici ve ders verici şekilde anlatıyor.

ÖZELLİKLER
Dizi Adı: XX. Yüzyıl Klasikleri
Kitap Adı: Boysie Adada Büyürken / Pass it On! A Treasury Of Virgin Islads Tales
Yazan: Jennie Naomi Wheatley
Çevirmen: Seda Çıngay
Yaş Grubu: Gençlik (12+)
Kapak: Hülya Günal
Sayfa Sayısı: 96
ISBN: 978-605-356-076-0
 

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.