PAUL ZINDEL

paul_zindel1936 yılında NewYork, Staten Island’da doğdu. Küçük yaşta anne babası boşanan Paul Zindel, annesi ve büyük ablasıyla New York City’nin çeşitli bölgelerinde büyüdü, bu yüzden de liseyi dört farklı okulda okudu. Staten Island’da ‘    Wagner

Universitesi’nden mezun oldu. On yıl boyunca çeşitli liselerde kimya öğretmenliği yaptı. Üniversite yıllarında senaryo yazarlığı dersleri alan Zindel’in bu dersler sayesinde hayatı değişti. 1966 yılında televizyon için yazdığı bir oyun, dönemin çocuk kitapları yayıncılarından birinin dikkatini çekti. Yayıncı ondan gençlere yönelik romanlar yazmasını istedi. 1968 yılında “Domuz Adam” adlı romanı piyasa çıktı. Milyonlarca adet satan ve birçok ödüle değer görülen bu “yeni çağın klasik romanı” her yaştan okurun sevgilisi oldu. Paul Zindel, 2003 yılında kanserden ölene dek ellinin üzerinde kitap, oyun ve senaryo kaleme aldı.

Yayınevimizdeki Eserleri

Share

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.