OTTAWA’DAKİ ÇOCUK / BRIAN DOYLE

ottowa1Kahramanların, okuyacak dergilerin, bir de kedin varsa…

İkinci Dünya Savaşı sona eriyor, askerler eve dönüyor, sokaklarda şenlikler düzenleniyordu. Bir yanda atom bombasının aldığı canlar vardı, bir yanda da savaşın kahramanları boy gösteriyordu. Dünya böylesi bir karmaşayı yaşarken Ottawa’nm Lowertown Kasabası’nda Martin O’Boy’un evinde de durum farklı değildi.

Küçük Martin çok sevdiği büyükannesini yeni kaybetmiş ve ölümle ilk kez yakından tanışmıştı. Engelli bir ikiz kardeşi, alkol sorunları yaşayan bir babası, hamile bir annesi vardı. Martin annesinin en büyük yardımcısıydı. Kardeşine çoğu zaman o göz kulak oluyor, babasını annesine karşı yine o idare ediyordu.

Çok güzel bir çocuk olan Martin’in aynı zamanda sesi de çok güzeldi. Kendisini süper kahraman Kaptan Marvel’le özdeşleştiren yakın arkadaşı Billy Batson’la birlikte, yaz dönemi boyunca kilise korosunda şarkı söylemeye başlamıştı. Ama hayat kilise duvarları arasında bile Martin’e sevimli davranmayacaktı. Yine de hayat o kadar da kötü değildi: Arkadaşı Billy Batson, kedisi Ucuz, göz kamaştırıcı filmler ve Martin’in okuyacağı, babaannesinden kalma eski National Geographic dergileri vardı. Ve en önemlisi, dört gözle savaştan dönmesini beklediği, sadece onun değil bütün sokağın kahramanı Buz Sawyer vardı. Buz savaştan dönünce neler olacaktı?…

Ödüller

•Book of the Year 2004 (Canadian Library Association)

ÖZELLİKLER
Dizi Adı: XX. Yüzyıl Klasikleri
Kitap Adı: Ottowa’daki Çocuk / Boy O’Boy
Yazan: Brian Doyle
Çevirmen: Candan Selman
Yaş Grubu: Gençlik (12+)
Kapak: Hülya Günal
Sayfa Sayısı: 142
ISBN: 978-605-356-077-7
 

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.