MOR ŞEMSİYE / ALKI ZEI

morsemsiye1Oyuncaklar azken geleceği düşlemek…

On yaşındaki kız çocuğu Eleftheria ve kendisinden iki yaş küçük, ikiz erkek kardeşlerinin oyuncakları çok azdır. Ama onlar yine de yoksulluğun sınırındaki aileleriyle mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmektedirler.

Ayrıca büyük hayalleri vardır; arkadaşlarının anneannesinin o büyük, mor şemsiyesiyle uzak yerlere, belki Paris’e, ordan da ta Normandiya kıyılarına gitmek gibi. Tabii uçarak. Baş kahramanları olan yakışıklı, gamsız amcaları Milto’nun arkadaşlığı onlara ayrı bir yaşama sevinci vermektedir. Ayrıca şimdiden candan dostlar edinmişlerin Evlerinin üst katında Atina’ya yerleşmiş bir Fransız olan Bay Marsel ile onun himayesine aldığı yeğeni küçük Benoit kalmaktadır. Mor Şemsiye, bu dört çocuğun II. Dünya Savaşı’nın hemen öncesine rastlayan bir dönemde Atina’nın Marusi Mahallesi’ndeki hayatları çevresinde döner. Ama romanın odağında, Letro diye çağrılan Eleftheria vardır. Letro’nun bir de kendine sakladığı hayalleri olduğunu öğreniriz. Asıl önemlisi de, bunları nasıl gerçekleştirecektir? Önüne çıkan engelleri nasıl aşacaktır?…

ÖZELLİKLER
Dizi Adı: XX. Yüzyıl Klasikleri
Kitap Adı: Mor Şemsiye / ΗΜΩΒ ΟΜΠΡΕΛΑ
Yazan: Alkı Zei
Çevirmen: Ari Çohona
Yaş Grubu: Gençlik (12+)
Kapak: Hülya Günal
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 978-605-356-078-4
 
Share

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.