MOR ŞEMSİYE / ALKI ZEI

morsemsiye1Oyuncaklar azken geleceği düşlemek…

On yaşındaki kız çocuğu Eleftheria ve kendisinden iki yaş küçük, ikiz erkek kardeşlerinin oyuncakları çok azdır. Ama onlar yine de yoksulluğun sınırındaki aileleriyle mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmektedirler.

Ayrıca büyük hayalleri vardır; arkadaşlarının anneannesinin o büyük, mor şemsiyesiyle uzak yerlere, belki Paris’e, ordan da ta Normandiya kıyılarına gitmek gibi. Tabii uçarak. Baş kahramanları olan yakışıklı, gamsız amcaları Milto’nun arkadaşlığı onlara ayrı bir yaşama sevinci vermektedir. Ayrıca şimdiden candan dostlar edinmişlerin Evlerinin üst katında Atina’ya yerleşmiş bir Fransız olan Bay Marsel ile onun himayesine aldığı yeğeni küçük Benoit kalmaktadır. Mor Şemsiye, bu dört çocuğun II. Dünya Savaşı’nın hemen öncesine rastlayan bir dönemde Atina’nın Marusi Mahallesi’ndeki hayatları çevresinde döner. Ama romanın odağında, Letro diye çağrılan Eleftheria vardır. Letro’nun bir de kendine sakladığı hayalleri olduğunu öğreniriz. Asıl önemlisi de, bunları nasıl gerçekleştirecektir? Önüne çıkan engelleri nasıl aşacaktır?…

ÖZELLİKLER
Dizi Adı: XX. Yüzyıl Klasikleri
Kitap Adı: Mor Şemsiye / ΗΜΩΒ ΟΜΠΡΕΛΑ
Yazan: Alkı Zei
Çevirmen: Ari Çohona
Yaş Grubu: Gençlik (12+)
Kapak: Hülya Günal
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 978-605-356-078-4
 

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.