METRODA BİR ROBİNSON / FELICE HOLMAN

metrodabr2İki dünyada bir çocuk…

13 yaşındaki Aremis Slake’in, New York metrosunun tünellerindeki zorlu yaşamının hikâyesi. Yetim kalmış Aremis halasıyla yaşamaktadır; ne halası ne de okul arkadaşları ona değer verir. Bu hayattan bıkan Aremis evden kaçar ve bir nevi “yeraltında” yaşamaya başlar. Buradaki geçitlerden birinde bir oyuk keşfeder ve orayı evi olarak kabullenir. Böyle hayatını sürdürmeye çalışırken, bir sürü macera yaşar. Metro trenlerindeki okunmuş gazeteleri biriktirerek satar. Kazandığıyla bir yerden yemek alır ve bir süre sonra oranın düzenli müşterilerinden biri olur. Oradakiler bu evsiz çocuğu sevmişlerdir; Slake’in karnını doyururlar. Ayrıca Slake’e bir iş teklif ederler; yerleri süpürmesi karşılığında ihtiyacına yetecek kadar yemek vereceklerdir. Yerleri süpürürken bulduğu her şeyi biriktirerek, tüneldeki evinde bir koleksiyona sahip olur Slake.

Kitapta aralıklarla Willis Joe Whinny adlı bir adamın paralel yaşantısı anlatılır. Willis Joe, çoban olmak isteyen ama bu isteğini hiçbir zaman gerçekleştiremeyen, tuhaf ve depresif bir adamdır. Slake ile onun yolları nerede kesişecektir? Slake farklı bir hayata sahip olabilecek midir?

Ödüller

•Lewis Carroll Shelf Award 1977

•Notable Book 1978 (American Lihrary Association)

• Horn Book Fanfare Best Book Award 1975

ÖZELLİKLER
Dizi Adı: XX. Yüzyıl Klasikleri
Kitap Adı: Metroda Bir Robinson / Slake’s Limbo
Yazan: Felice Holman
Çevirmen: Safa Canalp
Yaş Grubu: Gençlik (12+)
Kapak: Hülya Günal
Sayfa Sayısı: 114
ISBN: 978-605-356-079-1
 

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.