KİTAPLARIMIZ KANATLARIMIZ / FERHAT ÖZEN

kitaplarimiz_kanatlarimiz2

“İslam uygarlığı, barbar Avrupa’nın eğitiminde en etkin rolü oynamıştır.” (Fernand Grenard, Asyanın Yükselişi ve Düşüşü, MEB 1000 Temel Eser)

Okuma isteği uyandırılamamış, kitapla barışamamış daha çok öğrenciye; yanlış rol model veliye, elektronik dadılar elinde yetişmiş elektronik bir kuşağa, kitabı nasıl sevdirebilirim diyen daha çok öğretmene ulaşabilmek için, elinizdeki kitap bir ilk çözüm, ilk yardım olarak düşünülmüştür.

Çünkü biliyoruz ki bu coğrafya tüm uygarlıkların beşiği… Yazıyı ilk bulan Sümerler, Türklerin atasıydı. Batı’ya, matematiği Müslüman Araplar öğretmişti. “Oku” sözü, Müslümanlığın ilk buyruğu…

Yine biliyoruz ki 2023 vizyonu, ‘okuyan bir toplum’ olan Türkiye ancak, kitaplarla kanatlanabilir, bir Aydınlanma atağıyla, yarım kalan Asya’nın Rönesansı için umut olabilir.

ÖZELLİKLER
Kitap Adı: Kitaplarımız Kanatlarımız
Yaş Grubu: Tüm Yaşlar
Yazan: Ferhat Özen
Kapak: Önder Karçığa
Sayfa Sayısı: 222
ISBN: 978-605-356-109-5

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.