FERHAT ÖZEN

ferhat_ozenOkuma Araştırmacısı…

Okuma Araştırması alanında on beş yıldır çalışan Türkçe öğretmeni bir eğitimci.

Anadili eğitiminin sağlam ve iyi metinler okumaktan ve onları anlamaktan geçtiği bilinciyle Türkçe ve Edebiyat derslerini okuma eğitimi merkezli işledi ve bunu savundu. Bu konuda yaptığı sorgulamalar Özen’i Okuma Arafltırmasına yöneltti.

İlk araştırmasını Ulaslararası Demokratik Eğitim Kurultayına (2-6 Şubat 1998, Ankara) bireysel bildiri olarak sundu. “Türkiye’de Okuma Alışkanlığı ve Öğretmenin Sorumluluğu” başlıklı bildirisi, basında büyük ilgi gördü. Bunun üzerine, üç yıl süren bir çalışmayla bu bildiriyi genişleterek kitaplaştırdı. OkumaAraştırması alanındaki bu ilk kitabı “Türkiye’de Okuma Alışkanlığı” (Neden Okumuyoruz? Neden Okumalıyız? Nasıl Okumalıyız? Neler Okumalıyız?) başlığıyla Kültür Bakanlığı tarafından yayınlandı (2001).

Özen’in Türk ve Dünya Edebiyatında okuma üstüne yazılmış denemeler üzerine bir araştırma ve incelemesi de bulunuyor. (Bizi Kitaplar Kurtarır, Araştırma-İnceleme, Kadıköy Belediyesi Okuyan Toplum Projesi 2008)

Özen’in ayrıca “Okullarda Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?” başlığıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduğu bir de raporu bulunuyor.

Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Radikal 2, Türk Dili Dergisi, Afrodisyas Sanat, Kırıntı, Kar, Berfin Bahar gibi çeşitli dergi ve gazetelerde arada bir yazıları çıkıyor.

Yayınevimizdeki Eserleri

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.