MÜYESSER GÜNER

muyesser_guner1958’de Ankara’da doğdu. Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Lisesi’ni, ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Göz Hastalıkları Uzmanı olarak birçok hastanede görev yaptı.

1998 yılında Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı yazma ve felsefe seminerlerine katıldı. 2001 yılında Cumhuriyet Kadınları Derneği Kadın Öyküleri Yarışması’nda birincilik “Din Don”, 2003’de 8.KASAİD (Kadının Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği) Kadın Oyunları ve Öykü yarışmasında üçüncülük “Bekçi”, 2005’de Altı Nokta Körler Derneği’nin düzenlediği öykü yarışmasında seçici kurul özel ödülü “Asansörde” aldı.

Mayıs 2006 Rıfat Ilgaz Sempozyumu’nda “Bir Gülmece Ustası Rıfat Ilgaz”, Ekim 2006 Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi 11.Ulusal Çocuk Ve Gençlik Edebiyatı Sempozyomu’nda “İnsanlığın Çocukluk Tarihine Yolculuk” adlı bildirilerini sundu.

Edebiyatçılar Derneği’nin Yaratıcı Yazarlık Atölyesi etkinleri kapsamında, gönüllülük esasına bağlı kalınarak Hacettepe Üniversitesi ‘Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği’nin danışmanlığında, Sosyal Hizmetler Kurumu Yetiştirme Yurtları’nda üç yıl sürdürülen “İİkgençlik Çağı Yaratıcı Yazarlık Çalıştayı” projesinde başından sonuna kadar yer aldı.

Bu süreci takiben Çağdaş Drama Derneği’nde “Yaratıcı Drama ve Yaratıcı Drama Eğitmenliği” programına başladı. Üç yıl süren altı aşamalı “Yaratıcı Drama Eğitmenliği” eğitimini tamamladı. Ardından “Bilim Devrimi’yle Değişen Yer ve Evren Kavrayışı” adlı bitirme projesini hazırlayıp uyguladı. Çağdaş Drama Derneği ve Çocuk Müzeleri Derneği üyesidir. Halen yaratıcı drama eğitmeni olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Öyküleri ve yazıları Damar, Evrensel Kültür, Kum, Öykü Teknesi, Ardıçkuşu, Turnalar, Varlık, Patikalar, Turunç Kültür Sanat, Radikal Gazetesi, Çağdaş Türk Dili, Cumhuriyet Kitap, Yeni Turunç, Şiirce, ‘Dünyanın Öyküsü’ Öykü ve Eleştiri, Kurgu Düşün Sanat edebiyat dergilerinde, “Öyküye Başlamak”, “Gün Işığı” adlı kitaplarda yer aldı.

Kıyıdakiler (Kum Yay., 2004), Bir Kızılderili Masalı (Gürer Yay., 2010) adlı yayımlanan iki öykü kitabı vardır.

Yayınevimizdeki Eserleri

Share

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.