Prof Dr. Nazan Erkmen’i Kaybettik

NAZAN ERKMEN KİMDİR?

1945 yılında Balıkesir’de doğdu. Orta ve Lise eğitimini Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinde 1965’de tamamladı. 1982’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Lisans, Yüksek Lisans, Doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde tamamladı; 1994’de Doçentlik ve 1996’da profesörlük unvanlarını aldı. 1997-2006 yılları arasında Dekan Yardımcısı ve 2003-2005 yılları arasında Grafik Bölüm Başkanı, 2006-2012 yılları arasında seçimle göreve gelen ilk kadın dekan olarak iki dönem Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ilk kadın Dekanı olarak göreve atandı. Ülkemizde kadın dekan oranının sadece %9 olduğu dönemde iki dönem seçimle üst üste dekan seçildi. Fakülteye Müzik Bölümünü kazandırdı. Dekanlık dönemi sona ererken ve emekli olurken Animasyon Bölümü ve Çocuk korosu kurdu. 2012 -2014 tarihleri arasında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve Grafik Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 2003 – 2005 yılları arasında Kadın Eserleri Kütüphanesi Bilgi Merkezi Vakfının Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmış olup halen Denetleme Kurulu üyesidir, ihtisas alanı illüstrasyon sanatıdır. Ülkemizden Hans Christian Andersen ödülüne aday gösterilmiştir. Ülkemizde resimlediği kitaplarla tanınmaktadır. Eserleri çocuk ve kadın konuları üzerine kurgulanmıştır.
Düzenlediği sempozyumlar ve idari görevlerinde de çocuk hakları, kadın hakları gibi konuları gündeme getirmeye bilhassa özen göstermiştir. Bu nedenle 2014’de Uluslararası Dil ve Medya Üniversitesi ve İtalya’nın en önemli kültür ve sanat vakıflarından biri olan Palazzo Fandango Incontro Vakfı tarafından Doğu ve Orta Doğu’nun en başarılı kadın sanatçıları arasında seçildi. 1989-2014 yılları arasında 100’ün üstünde kitap resimlemiş, Posta pul idaresi genel müdürlüğü tarafından Atatürk ve masallar serisi pulları basılmıştır. Ulusal ve uluslararası alanda aldığı 25 ödül içinde kendisi için en önemlisi Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği TÜKD tarafından verilen Yılın Önder Kadın sanatçı ödülüdür.
Posta Genel Müdürlüğü tarafından Atatürk ve masallar serisi pulları basıldı. 2009 -Polonya Resim Bienali jüri üyesi; 2010 – yılında Çek Cumhuriyeti, Pilsen IV. Resim Bienali jüri üyesi; 2011 – Çek Cumhuriyeti, Pilsen IV. Resim Bienali jüri üyesi; 2012 – Çek Cumhuriyeti, Pilsen IV. Resim Bienali jüri üyesi; 2010 – Üsküp Uluslararası Afiş Yarışması jüri üyesi; 2015 – Bratislava Slovakya Uluslararası Bratislava İllüstrasyon Bienali jüri üyesi; 2015 inci Uluslararası FİSAD (Accademia Belle di Art idi Albertina, Turin) Sanat ve Tasarım Kurumları Festivali jüri üyeliğidir. Halen Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım fakültesi öğretim üyesidir.

 

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.