Mehmet Kemal Erdoğan

Gerçek adı Mehmet Erdoğan olan ve aynı addaki başka yazarlarla karıştırılmamak için Kemal takma adını kullanan yazar 1959’da İzmir’de doğdu.

İlk, orta, lise ve yüksek öğrenimini bu şehirde tamamladı. İzmir’de maliyeci olarak meslek yaşamına başladı.

1999’da “Işığın İçindeyim” adlı şiir kitabı yayımlandı. 2000 yılında “Yıldız Yürümesi” adlı eseri Mevlüt Kaplan Edebiyat Ödülü yarışmasında ikincilik ödülüne değer bulundu. 2001 Yılında BU Yayınevi Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması’nda “Burcu’nun Öyküleri” adlı yapıtı mansiyona değer bulundu. 2002 yılında BU Yayınevi Çocuk Edebiyatı Öykü Yarışması’nda “Balık Yemi Pina” adlı yapıtı Jüri Teşvik Ödülü aldı. BU Yayınevi 2003 Çocuk Edebiyatı Fantastik Öykü Yarışması’nda “Prenses Mira’nın Gizemi” adlı eseriyle Jüri Özel Ödülü’ne değer bulundu.

Yazın çalışmalarını İzmir’de sürdüren yazar, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yayınevimizdeki Eserleri

BU Yayınevi

BU Yayınevi 1982 yılında kuruldu. Kurucu Ziyaettin Büyükkoyuncu tarafından hazırlanan yardımcı ders kitapları BU Yayınevi’nin yayımlanan ilk kitapları oldu. Diğer ders kitaplarıyla çeşitlendirilen yayın yelpazesi, kısa süre içinde, çocuk, ilkgençlik, gençlik, edebiyatına özgü eserlerle zenginleştirildi. Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilkgençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket eden BU Yayınevi, ilk günden bugüne, Türk yazarların eserlerini yayımlamaya büyük önem verdi. Aynı amaçtan hareketle, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması olmak üzere, her yıl, yeni bir yazım türünün ele alındığı yarışmalar düzenledi. 1997 yılında Öykü; 1998′de Masal; 1999′da Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yönelik Genç Çizerler Çocuk Kitabı Resimleme; 2000′de Gençlik Roman; 2001′de Mizah Öykü; 2002′de Çocuk Öykü; 2003′de Fantastik Öykü; 2004′te Gençlik Roman; 2005′te Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı dallarında düzenlediği yarışmalarda Türk yazınına yeni isimler ve özgün isimler kazandırdı. Yarışmalar dışında da yazarlar ve yazar adayları tarafından sunulan dosyaları, yayın kurulunun onayı doğrultusunda yayımlayan BU Yayınevi, Türk edebiyatı ile çocuk ve gençlik yazınına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.