NAZIR ŞENTÜRK

nazir_senturk1948’de Ardahan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırşehir’de, üniversiteyi Ankara’da okudu. Kırşehir Valiliği’nde görevliyken yerel gazetelere röportajlar yazdı.

1984’te Başbakanlıkça düzenlenen, Türkiye genelinde 2800 gazetecinin katıldığı Anadolu Basınını Özendirme yarışmasında “Boyayan Eller, Büyüyen Eller” röportajı Türkiye ikinciliği, “Pazarcı Analar” röportajı mansiyon ödülü aldı.

1997 yılından bu yana İstanbul Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini sürdüren Şentürk, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı Bizim Gazete’de “İstanbul’dan İnsan Öyküleri” yazmaktadır. Bu öyküler 2000 yılında kitaplaştırıldı ve 2002 yılında yeni öyküleri yayınlandı. Dalda Uyuyan Serçe adlı çocuk öykü kitabı 2003’te BU Yayınevi’nce okura sunuldu. 2005 Yılında çıkan, Prof Dr. Nazan Erkmen’in illitrasyonunu yaptığı ve Unicef Milli Komite Başkanı Prof. Dr. Talat S. Hamlanın önsözünü yazdığı Kırmızı Karıncanın Anıları isimli çocuk öykü kitabı 2005 yılında UNICEF Emek Ödülü’nü aldı, 2008 yılında ise Anderson Çocuk Öyküleri Değerlendirilmesi’nde dereceye girdi. Babıali ve Sadrazamları inceleme ve araştırma kitabı 2007 yılında, İstanbul Valileri kitabı 2008 yılında yayımlandı. Son kitabı Babıali Vakanivüsleri (Osmanlı’nın İlk Resmi Tarihçisi) kitabı 2008 yılında, Babıali’nin Reisülküttapları 2012 yılımda  okura sunuldu.

2009 yılında Sevdalı Fare, Kırmızı Karıncanın Anıları, Kel Kedi çocuk öykü kitapları yayınlandı. Bu üç kitabın telif gelirleri 2013 yılı Ocak ayı itibariyle yazar tarafından UNICEF’e devredilmiştir.

Şentürk’ün, Öykü ve Araştırma Kitapları Kültür ve Turizm Bakanlığınca “İlim ve Edebiyat Eseri” olarak Kabul edilmiştir.

Yazarın Zurnacı isimli öyküsü, Ümit Kaftancıoğlu 2011 öykü yarışmasından üçüncülük ödülünü almıştır.

Şentürk, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi,

İstanbul Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi,

BESAM (Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Üyesi,

Pen Yazarları Derneği Üyesi ve

UNICEF Gönüllü Temsilcisi’dir.

Yayınevimizdeki Eserleri

Share

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.