NİLBANU ENGİNDENİZ

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Oyunculuk bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Yaratıcı Drama ve Çocuk Tiyatrosu” üzerine yaptı. Daniel Holiger ve Marlise Krause’den tiyatro pedegojisi,yaratıcı drama ve claun dersleri aldı.

Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Ekin Tiyatrosu, Ankara Devlet Tiyatrosu olmak üzere pek çok özel ve ödenekli tiyatroda oyuncu, yazar ve yönetmen olarak çalıştı.

Başta Özel Bilkent İlkokulu ve ODTÜ İlkokulu olmak üzere, İzmir, Ankara ve İstanbul’da yaklaşık 40 kadar özel ve devlet okulunda yaratıcı drama ve tiyatro öğretmenliği yaptı. Ayrıca İngiltere, İtalya ve Suriye’de çocuklarla yaratıcı drama çalışmalarında bulundu.

Çocuklar ve yetişkinler için yazdığı tiyatro oyunları, Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve Özel Tiyatrolarda defalarca sahnelendi.

TRT başta olmak üzere, pek çok televizyon kanalında çocuk programları ve çeşitli dizilerde oyuncu, sanat danışmanı ve yazar olarak görev aldı. En son FOX TV’de yayınlanan “Bez Bebek” adlı dizinin senaristliğini yapan yazarın, çocuklar için yazdığı masal kitapları ve oyun kitapları da bulunmaktadır.

Çocuklara yönelik oyunları arasında, Burnunu Kaybeden Palyaço, Gökkuşağının Altında, Kılçık Mahallesi, Delikburunlular Kabilesi, Uğur Böceği Benekli, Küçük Kara Balık sayılabilir.

Yayınevimizdeki Eserleri

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.