SEVİNÇ KUŞOĞLU

Elazığ doğumlu. M. Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatları bölümünü bitirdi. Grafiker ve desinatör olarak çalışmaları oldu. Türk geleneksel sanatlarının bir dalı olan tezhiple ilgileniyor.

Konusunu böcekler, balıklar, kelebeklerin oluşturduğu resimlerini 1973 yılında Hilton Oteli’nde, 1979 yılında Akbank Bahariye Sergi Salonu’nda, 1991 yılında Topkapı Sarayı’nda, 1992 yılında Kadıköy Pago Sanat Galerisi’nde, 1997 yılında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde, 1999 yılında Almanya – Wolsburg şehrindeki şatoda, 2001 yılında Gaziantep Üniversitesi Sergi Salonu’nda, 2006 yılında Yıldız Sarayı’nda, 2009 yılında Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonu’nda sergiledi.

1991 yılında Yunus Emre Sevgi Yılı ile ilgili olarak Hollanda’da açılan bir karma sergide “Gelin Tanış Olalım” adlı tablosu Yunus’un şiirlerinden oluşan bir kitaba kapak oldu.

1993 yılında Gülten Dayıoğlu’nun 30. sanat yılı kutlaması kapsamında açtığı çocuk öyküleri yarışmasında Mavi Kuş adlı öyküsüyle birincilik, 1997 yılında BU Yayınevi öykü Yarışması’nda Musa’nın Pabuçları adlı öyküsüyle mansiyon, 1998 yılında Türk Edebiyat Vakfı öykü Yarışması’nda Biz Savaş Çocuklarıydık adlı öyküsüyle mansiyon ödülü kazandı. 2015 yılı itibariyle yayınlanmış 40 civarı kitabı var. Resim çalışmalarının yanı sıra, çocuklar için masal, öykü ve oyunlar yazıyor.

Yayınevimizdeki Eserleri
Share

Yayınevi BU

1982 yılında kurulan Bu Yayınevi, Türk edebiyatının çeşitlendirilmesi ve çocuk, ilk gençlik, gençlik seviyelerindeki eserlerin zenginleştirilmesi amacıyla hareket etti ve bu amaçla edebiyatımıza binlerce eser, yüzlerce yazar kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.