BU Yayınevi Yarışmaları

 TARİHÇE

  • Çocuk edebiyatına yeni ve seçkin eserler kazandırmak,
  • Çocuk edebiyatı yazarlarını teşvik etmek,
  • Çocukların büyüme süreci içinde oluşan kişiliklerine katkıda bulunmak,
  • Çocukların iyi bir okuma alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olmak…

BU Yayınevi, ilk kez 1996 yılında, yukarıdaki ilkelerden yola çıkarak oluşturuyor edebiyat yarışmalarının temelini. Bu koşulları “Yarışma Şartnamesi”nde sıralıyor. Jüri üyeleri, değerlendirme yöntemi ve ödüller duyuruluyor kamuoyuna…

Zaman su gibi akıp gidiyor. 1997 yılında öykü, 1998’de masal yarışmaları derken, yepyeni halkalar ekleniyor zincire. Bu süreçte, onlarca yazarın kaleminden doğan yüzlerce eser katılıyor edebiyat dünyasına. Her biri harmanlanıp, okur beğenisine sunuluyor.

İşte, okuduğunuz yazı bu süreci sizlerle paylaşabilmek adına alındı kaleme; yaşananları bir de bizim penceremizden izleyebilesiniz diye. Söz etmek istedik açıkçası, çocuk ve gençlik edebiyatımıza eklenen eserlerden, yazar kervanımıza katılan kalemlerin insan gerçeğine sıcacık dokunuşlarından…

İlk durağımız 1996 yılı. Yukarıda belirttiğimiz ilkeler ışığında gerçekleşen BU Yayınevi Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması’nda birincilik ödülü Mustafa Tuncel’in elinde yükseliyor Elveda Kumru ile. İkincilik ödülünü Mahmut Tunaboylu’nun Ormandaki Tehlike adlı eseri alıyor. Sevgi Sitesi Çocukları adlı eseriyle Zeliha Akçagüner kucaklıyor üçüncülük ödülünü. Ardından Bir Mutsuz Kaplumbağa, Ayşegül Aktürk’e; Ay Denizle Buluşunca, Karin Karakaşlı’ya; Kiya’ nın Güvercinleri, Bülent Haşim Yanar’a; Güneşe Açılan Pencere, Melike Funda Kaynak’a; Benim Dünyalarım, Nursel Saygınar’a; Yaramaz Kiko Nazire Kutsal’a; Yiğit Ağabey, Sibel Özman’a mansiyon kazandırıyor.

Aşkın Güngör’ ün yazdığı Düşler Diyarı ile Zuhal Barbaros Hızlı’nın yazdığı Pop Şeker Çocuk adlı eserler de Jüri Teşvik Ödülüne değer bulunarak ayrı bir tat katıyorlar yarışmaya.

Son derece verimli olan bu yarışma, basılmaya değer bulunan eserler de çıkarıyor ortaya: Ekrem Güneş’in Gökkuşağı Sitesi Çocukları; İncilâ Çalışkan’ın Bisikletliler; Filiz Tosyalı’nın Kırmızı Motosiklet; Nurten Baltacı’nın Sevgi; Hülya Tozlu’nun Yaşadıkça Adım Adım adlı eserleri bu sayede ulaşıyor okurlarına.

Çoğu hâlâ üreten tüm bu yazarların, hemen hepsi bir kaç baskı yapan eserlerini seçen jüri üyelerini anmadan geçmek olmaz: Bu projeye fikir babalığı da yapan EğitimciYazar Adnan Çakmakçıoğlu çıkıyor karşımıza ilk olarak. Ardından GazeteciYazar Gülten Dayıoğlu; YayıncıYazar Fatih Erdoğan; EditörYazar Turan Yüksel; EğitimciYazar Gülçin Alpöge ve EğitimciYazar Ziyaettin Büyükkoyuncu sıralanıyor listede.

Takip eden yıllarda BU Yayınevi, zincire yeni halkalar eklemeyi sürdürüyor.

1997 yılında BU Yayınevi Çocuk Edebiyatı Öykü Yarışması düzenleniyor. Semiha Türkyılmaz’ın Prenses Prensi Seviyor’la birinci; Zeliha Akçagüner’in Gelin Bebek’ le ikinci; Eray Karınca’nın Hayvanat Bahçesinde Bir Gün’le üçüncü olduğu yarışmada, Sevgi Yolu’yla Canan Tan; Selvi Çıkmazı‘yla Melike Funda Kaynak; Salih Dedenin Sihirli Piposu’yla Miyase Sertbarut; Musa’nın Yeni Pabuçları’yla Sevinç Kuşoğlu; Kuşlar Ölmesin’le Aziz Sivaslıoğlu; Saksı ile Çekirdek’le Hamdullah Köseoğlu mansiyona değer bulunuyorlar.

1998 yılına gelindiğinde Çocuk Edebiyatı Masal Yarışmasıyla duyuruyor adını BU Yayınevi. Bu yarışmada; Anam Düştü Beşikten adlı eseriyle Semiha Türkyılmaz birincilik ödülünü alıyor. Kar Çiçekleri’yle Hamdullah Köseoğlu ikinci, Güneş Öpücükleri ile Özlem Mumcuoğlu üçüncü oluyor. Pakize Özcan’ın Gülkız, Miyase Sertbarut’un Çınar Ağacındaki Gizli Geçit adlı eserleri Mansiyona değer bulunuyor.

1999 yılında BU Yayınevi adı, Gençlik Edebiyatı Roman Yarışmasıyla anılır oluyor. Yedi eserin ödül aldığı bu yarışmaya Hamdullah Köseoğlu damgasını vuruyor bir bakıma. Uzak Yaz‘la birincilik, Kardelen‘le dördüncülük ödüllerini kazanıyor. İkincilik ödülü Gerçekle Büyümek, Düşlerle Yürümek adlı eseriyle Miyase Sertbarut‘a giderken; Yalnızlık adlı eseriyle Halide Eşber üçüncülük ödülünün sahibi oluyor. Beşincilikse, Nilüfer Diye Bir Kız ile Meral Babacan Erbil‘in.

BU Yayınevi’nin 1999 yılı yarışmasında ayrıca Filiz Tosyalı’nın Mesajımı Bekle; Tülin Tankut’un Hoşbulduk Viyana, Hoşbulduk Prag adlı eserleri Övgüye Değer bulunuyor.

2000 yılına gelindiğinde BU Yayınevi Çocuk Edebiyatı Mizah Öyküleri Yarışması geliyor gündeme. Savaş Ünlü’nün Babamın Yaramazlıkları ile birincilik ödülünü aldığı yarışmada; Nur İçözü Bugün Ne Cadılık Yaptım ile ikincilik; Mavisel Yener, Üşengeç ile üçüncülük ödüllerine değer bulunuyor. Ekrem Güneş, Gülen Oğlan’la; Fehmi Salık, Köpek Uzmanı ’yla; Yıldırım B. Doğan, Kedi Kamburu’yla Mansiyon alırken; Canan Tan ’ın eseri, Fanatik Galatasaraylı Övgüye Değer bulunuyor.

Sonraki yıl, BU Yayınevi 2001 Çocuk Edebiyatı Roman Yarışmasında, birincilik ödülünü, Mavisel Yener’in yazdığı Kayıp Seslerin İzinde’nin aldığını görüyoruz. Tülin Tankut, Gelincik Arkadaş Arıyor’la ikincilik ödülünü kucaklarken; Nilay Yılmaz, Meraklı ile üçüncülük ödülüne sahip oluyor. Zekeriya Kaya’nın yazdığı Kır Çiçeği ile Mehmet Erdoğan’ın yazdığı Burcu’nun Öyküleri Mansiyona değer bulunuyorlar.

2002 yılında Çocuk Edebiyatı Öykü Yarışması alıyor sırayı. İlk üçe değer eserin seçilemediği yarışmada, Minik Kanatlar’la Berrin Çoruk Aksu, Duman’la Cahit Kaya Mansiyon alırken; Balık Yemi Pina, Mehmet Erdoğan’a; Salkımsöğütteki Orkestra, Nermin Kalyoncu’ya; Dört Yıldız Takımı, Ülker Kurtcan’a Jüri Teşvik Ödülü kazandırıyor.

BU Yayınevi 2003 Çocuk Edebiyatı Yarışmasında konu Fantastik Roman olarak belirleniyor. Gencecik bir yazar olan Hande Barutçuoğlu’nun Sonsuzluk Sirki ile birincilik ödülünü aldığı yarışmada, Ayşe Çekiç Yamaç’ın eseri İncili Kavak ikincilik; Esra Avgören’in eseri Tarihte Olmayan Uygarlık üçüncülük ödüllerini kazanıyor. Zeynep Temüroğlu, Evrende Bir Dost ile Mansiyon’a değer bulunurken; Mehmet Erdoğan, Prenses Mira’nın Gizemi ile Jüri Teşvik Ödülü’nün sahibi oluyor.

2004 yılı yarışmasının konusunu Gençlik Edebiyatı Roman Yarışması olarak belirleyen BU Yayınevi, alanın yetkin eserler kazanması konusunda ne kadar kararlı olduğunun altını çiziyor bir kez daha. Yarışmada birinciliği Zeynep Temüroğlu’nun yazdığı Derinlerde Fırtına alırken; genç yazar Şule İbiş’in eseri Aramızda ikincilik; Haluk Yelmen’in eseri İlk Beş üçüncülük ödüllerinin sahibi oluyor. Mansiyon ve Jüri Özel Ödülleri yarışma tarihi boyunca ilk kez verilmiyor

Bu kısa tarihçede de okuduğunuz gibi, 1996’da büyük bir heyecanla başlattığımız yarışmalar, her yeni gün daha geniş alanlara yayılarak, Türk Çocuk ve Gençlik Edebiyatının eksiklerinin giderilmesini sağlıyor. Daha önce belki de hiç işlenmemiş konular taşınıyor çocuk ve gençlik edebiyatımıza. Çocuğun düşsel düzlemini ele alıp harmanlayarak çocuk gerçekliğiyle buluşturan eserler doğuyor. Kimi zaman geçmişe tanıklık eden, kimi zaman da günümüz gerçekliğiyle hayatın sorgulanmasına olanak tanıyan nitelikli eserler oluyor bunlar. Ve çocuğa, geleceğin daha aydınlık olacağı (olması gerektiği) yönünde inanç aşılamaya gayret ediyorlar yazının gücüyle.

Çünkü, desteği, her geçen gün biraz daha artan bir coşkuyla ellerine aldıkları kitapların renkli dünyalarına dalan çocuklardan, yeniliğe sevdalı gençlerden alıyorlar.

Hayatın en güzel “geri dönüşü” de bu olsa gerek.

Yarışmalarda derece alan isimleri ve jüri üyelerini görmek için aşağıdaki yıllara tıklayabilirsiniz:

2012

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998 (Çizim)

1998 (Masal)

1997

1996